Da bismo vjernicima grada Požege i cijele naše biskupije dali trajan i snažni podsjetnik da su siromasi, bolesnici i patnici naše istinsko blago te da služeći njima vršimo najizvrsnije bogoslužje, prigodom druge biskupijske proslave svetkovine našeg nebeskog Zaštitnika
UTEMELJUJEM KUHINJU CARITASA POŽEŠKE BISKUPIJE,
koja će pružati prehrambenu skrb ponajprije onim osobama koje su bolešću ili starošću prikovane za krevet i svoj dom te nemaju mogućnosti same za sebe pribavljati najosnovnije za život.
Iz Dekreta o osnutku Caritasove kuhinje br. 1137/1999. 9. kolovoza 1999. godine
Jedan od prvih većih projekata Biskupijskog Caritasa bilo je osnivanje Caritasove kuhinje. Osnovao ju je požeški biskup msgr. dr. Antun Škvorčević Dekretom br. 1137/1999. 9. kolovoza 1999. godine u predvečerje blagdana sv. Lovre, zaštitnika Požeške biskupije i njezina Caritasa.
Cilj ovoga programa je promicanje osjetljivosti i socijalne uključenosti pridonoseći ublažavanju siromaštva pružanjem nefinancijske pomoći potrebitim osobama kroz pripremu i dostavu toplog obroka na području grada Požege.
Korisnici su osobe u potrebi koje po kriterijima mjerodavnih socijalnih službi ostvaruju to pravo putem Rješenja/Uputnice nadležnog Zavoda za socijalni rad, budući da je Caritas Požeške biskupije potpisao s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike ugovor o pružanju socijalnih usluga pomoći u kući – priprema i dostava toplog obroka.
Nadalje, među korisnike mogu biti uvršteni oni koji prema Pravilniku Caritasove kuhinje imaju druge potrebne uvjete kao što su starost, bolest i nemoć, invaliditet, socijalna isključenost, mala mjesečna primanja, a koja se dokazuju potrebnom dokumentacijom.
Trenutni kapacitet Caritasove kuhinje je 75 obroka dnevno, a obroci se pripremaju i dostavljaju svakog dana osim nedjelje i blagdana.